Общата селскостопанска политика: 2023—2027 г.

На 2 декември 2021 г. бе официално прието споразумението за реформа на общата селскостопанска политика (ОСП). Новото законодателство, което влезе в сила на 1 януари 2023 г., проправя пътя към по-справедлива, по-екологична и основана в по-голяма степен на резултатите ОСП.

Тя се стреми да осигури устойчиво бъдеще за европейските земеделски стопани, да предостави по-целенасочена подкрепа на по-малките стопанства и да даде възможност за по-голяма гъвкавост на държавите от ЕС за адаптиране на мерките към местните условия.

Селското стопанство и селските райони са от основно значение за Европейския зелен пакт и ОСП за периода 2023—2027 г. ще бъде ключов инструмент за постигане на амбициите на стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията за биологичното разнообразие.

Десетте основни цели

За периода 2023—2027 г. общата селскостопанска политика (ОСП) е изградена около десет основни цели. Страните от ЕС създадоха своите стратегически планове по ОСП въз основа на тези цели в социалната, екологичната и икономическата сфера.

Целите са:

  • осигуряване на справедливи доходи на земеделските стопани;
  • повишаване на конкурентоспособността;
  • подобряване на позицията на земеделските стопани във веригата за доставки на храни;
  • действия за борба с изменението на климата;
  • грижа за околната среда;
  • опазване на ландшафта и биологичното разнообразие;
  • подпомагане на смяната на поколенията;
  • жизнеспособни селски райони;
  • запазване на качеството на храните и здравето;
  • стимулиране на знанията и иновациите.

Източник: Сайт на Европейската комисия, https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/cap-overview/cap-2023-27_bg#strongbudget

Related Articles

Внедряване на система за управление по околна среда в малки и средни предприятия

Въвеждането на СУОС може да изглежда доста сложно, особено за малките и средни предприятия (МСП) или за организациите, разполагащи с ограничени ресурси. Чрез разделяне на…

Пакетът „Fit for 55“ – какви предизвикателства ни очакват заради Зелената сделка?

Европейската зелена сделка, представена в съобщението (COM(2019)640) от 11 декември 2019 г., определя подробна визия за: превръщането на Европа в първия климатично-неутрален континент до 2050…

Европейски зелен пакт: Прекратяване на разхитителното опаковане, увеличаване на повторната употреба и рециклирането

Комисията предлага нови правила за целия ЕС относно опаковките, за да се пребори с този постоянно растящ източник на отпадъци и с объркването на потребителите. Средно, всеки…

Responses