Екодизайн: ЕС подготвя правила за проектиране на устойчиви продукти

ЕС иска да въведе минимални стандарти, за да направи така, че продуктите, разработвани за европейския пазар, са дълготрайни, устойчиви и екологични.

Продуктите в ЕС трябва да бъдат с дълъг живот, да отговарят на изисквания за безопасност и да подлежат на рециклиране. Как може това да бъде постигнато? Част от отговора са нови правила за екодизайн.

Какво представлява екодизайнът


Екодизайнът е свързан с вземането под внимание на екологични съображения при прокетирането на продукти, като целта е да бъдат създадени стоки с възможно най-малко отражение върху околната среда през целия им живот.

Производителите в ЕС вече се съобразяват с правила за екодизайна на стоки, консумиращи енергия, като отоплителни уреди, хладилници, прахосмукачки и компютри. Те следва да проектират продуктите по начин, който да намалява енергийното потребление и отрицателното въздействие върху околната среда.

Сега ЕС иска да направи следваща стъпка и да въведе правила за екодизайн на почти всички продукти на пазара.10% по-ниско енергийно потребление през 2021 г. благодарение на действащите правила за екодизайна


Европейската комисия предложи през март 2022 г. нов регламент за екодизайна, който разширява значително кръга на обхванатите продукти. Въвеждат се допълнителни изисквания и минимални стандарти за трайност, поправка, енергийна ефективност и рециклиране.

Продуктите ще бъдат придружавани от цифров паспорт, който ще предоставя информация на потребителите и ще им помага да вземат информирани решения.

Нови правила за екологични продукти

Цифровият паспорт на продуктите:

  • ще предоставя информация за характеристиките и произхода, потенциални вредни химически вещества, техническа документация, наръчник за употреба и др.
  • ще дава информация какво би било екологичното отражение на покупката
  • ще прави продуктите по-лесни за поправка или рециклиране.

Новите правила също така целят да спрат унищожаването на непродадени стоки, да насърчат закупуването на екологични продукти от публичните институции и да стимулират хората чрез ваучери или данъчни облекчения да купуват продукти с малък екологичен отпечатък.

Позицията на Парламента относно екодизайна


Депутатите приветстват предложените правила и формулират допълнителни идеи:

  • на производителите трябва да бъде забранено да ограничават целенасочено трайността на продуктите и да ги правят да остаряват преждевременно;
  • за някои продукти изискванията за екодизайн трябва да бъдат особено важни (железни, стоманени и алуминиеви продукти, текстилни продукти, мебели, прахове за почистване, бои и химически продукти);
  • унищожаването на текстилни продукти, на обувки, електрическо и електронно оборудване трябва да бъде забранено;
  • трябва да бъде създадена публична платформа онлайн за сравняване на информацията от продуктовите паспорти.

Източник: Европейски парламент, https://www.europarl.europa.eu/news/bg/headlines/priorities/namaliavane-na-otpadtsite/20230629STO01708/ekodizayn-es-podghotvia-pravila-za-proektirane-na-ustoychivi-produkti

Related Articles

Внедряване на система за управление по околна среда в малки и средни предприятия

Въвеждането на СУОС може да изглежда доста сложно, особено за малките и средни предприятия (МСП) или за организациите, разполагащи с ограничени ресурси. Чрез разделяне на…

Пакетът „Fit for 55“ – какви предизвикателства ни очакват заради Зелената сделка?

Европейската зелена сделка, представена в съобщението (COM(2019)640) от 11 декември 2019 г., определя подробна визия за: превръщането на Европа в първия климатично-неутрален континент до 2050…

Кръговата икономика: какво представлява тя и защо е важна

Кръговата икономика е модел, насочен към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. На практика това означава възможно най-дълго споделяне, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на…

Европейски зелен пакт: Прекратяване на разхитителното опаковане, увеличаване на повторната употреба и рециклирането

Комисията предлага нови правила за целия ЕС относно опаковките, за да се пребори с този постоянно растящ източник на отпадъци и с объркването на потребителите. Средно, всеки…